Po co Mojej Firmie OC działalności?
jesteś tu: Home \ Aktualności \ Po co Mojej Firmie OC działalności?
16 grudnia 2016 - 12:00 w Aktualności, Porady

OC działalności jest niedoceniane przez Przedsiębiorców.

Dlaczego tak uważam?

Ponieważ każdego dnia podczas rozmów z przedsiębiorcami widzę zdziwienie w ich oczach gdy opisuje od jakich zdarzeń chroni to ubezpieczenie. Odpowiedzialność Cywilna dla Firmy to jedyna gwarancja uniknięcia poważnych kłopotów w razie wyrządzenia krzywdy swoim klientom przez Firmę.
Takie ryzyko to ochrona ubezpieczeniowa w przypadku wyrządzenia szkody na osobach trzecich np.: (spowodowanie śmierci, uszkodzenia ciała lub innego uszczerbku na zdrowiu), a także na ich mieniu (uszkodzenie lub zniszczenie rzeczy) w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej lub posiadaniem mienia firmowego. W sytuacji, gdy wyrządzimy komuś niezamierzoną krzywdę, prawo nakazuje nam jej naprawienie.

ttpmpll_2lc-andrew-neel

OC działalności nie takie straszne.

Wybierając dobre OC dla swojej Firmy warto zwrócić uwagę na dwie najważniejsze kwestie.

  1. Suma gwarancyjna ubezpieczenia OC działalności.

To suma do wysokości której każde Towarzystwo poniesie odpowiedzialność za szkody.

Ze swojego doświadczenia wiem, że im wyższa tym lepsza, w rozumieniu, że lepiej chroni Przedsiębiorcę.

Przykład: Kancelaria prawna wykupuje ubezpieczenie OC działalności z sumą gwarancyjną 100 000 zł. W wyniku błędnie podjętej decyzji przez Kancelarię klient tej Firmy ma szkody przekraczające 200 000 zł. W takiej sytuacji Kancelaria nie będzie w stanie pokryć z ubezpieczenia całej straty klienta.

  1. Zakres ochrony Odpowiedzialności Cywilnej Firmy.

W zależności od tego jaką formę działalności prowadzimy tak zakres powinien być dopasowany do specyfiki danej działalności. Inny zakres będzie miał właściciel parkingu a inny restauracji. Inne rozszerzenia zakresu będą w Firmie budowlanej a inne dla właściciela Hotelu.

Przykład: Firma świadcząca usługi kosmetyczne w wyniku błędu podczas zabiegu oszpeciła twarz klienta. Okazuje się że w zakresie ubezpieczenia tej Firmy nie było rozszerzenia ochrony o tego typu zabiegi. Firma musi pokryć straty ze swojego majątku.

Pamiętajmy, że obecnie świadomość ubezpieczeniowa klientów rośnie. Klienci wiedzą, że coraz częściej za źle wykonana usługą lub uszczerbek na zdrowiu spowodowany przez działania innej Firmy mogą składać roszczenie. Kwoty przyznawanych odszkodowań znacząco wzrosły co się przekłada na wysokość sumy gwarancyjnej w takim ubezpieczeniu.

Najłatwiej jest podjąć decyzje o ochronie OC dla swojej działalności ubezpieczając jej majątek co pozwoli zminimalizować koszty takiej ochrony. Jak zwykle w przypadku pytań czy wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

Piotr Adamkiewicz

Zadzwoń