Jak się zabezpieczyć na wypadek śmierci wspólnika w spółce?
jesteś tu: Home \ Aktualności \ Jak się zabezpieczyć na wypadek śmierci wspólnika w spółce?
12 stycznia 2017 - 21:23, by , w Aktualności, Porady, Comments off

Czasami śmierć wspólnika spółki może sparaliżować działalność Firmy.

Możemy się na taką okoliczność zabezpieczyć.

Problemy mogą się pojawić gdy do umowy spółki nie naniesiono zapisu dotyczącego prawa następców prawnych/ spadkobierców dotyczącego wstąpienia do spółki w miejsce zmarłego.
Taką kwestie może uporządkować zapis o spłacie spadkobierców w określonej kwocie odpowiadającej wartości spółki. Ale czy to wystarczy?

Inne znacznie bardziej skuteczne rozwiązanie zabezpieczające wspólników to ubezpieczenie na życie dla każdego z właścicieli. To rozsądne zabezpieczenie na wypadek gdy z dnia na dzień jednego ze wspólników zabraknie i trzeba będzie szybko spłacić spadkobierców.

Mamy wówczas sytuacje gdzie ubezpieczającym staje spółka, ubezpieczonym jeden ze wspólników a uposażonym (czyli osobą otrzymującą  świadczenie po śmierci) będzie drugi ze wspólników.

Ubezpieczeni takie bywa nazywane „krzyżowym” ponieważ w ten sam sposób zabezpiecza się drugi ze wspólników i uposażonym do odbioru świadczenia zostaje ten pierwszy.

dedm9vs6s8w-breather

Jak to wygląda w praktyce?

Spółka jest wyceniona na 1mln. zł. Żeby zabezpieczyć się na wypadek śmierci jednego ze wspólników praktykuje się wykupienie ubezpieczenia na życie przez każdego ze wspólników.
I tak: Spółka jako ubezpieczający ubezpiecza Wspólnika 1 a ten mianuje swoim uposażonym drugiego wspólnika ze sumą ubezpieczenia 500 tys. zł.  Druga umowa podobnie wspólnik nr 2 mianuje swoim uposażonym Wspólnika nr 1 na kwotę 500 tys. W przypadku śmierci jednego z nich ten drugi otrzymuje świadczenie w wysokości 500 tys. które pozwoli mu spłacić spadkobierców zmarłego wspólnika.

Koszty takiej ochrony wspólnicy „wrzucają” w koszty prowadzenia spółki.

Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość corocznej zmiany sumy ubezpieczenia w sytuacji gdy zwiększa się wartość spółki. Brak takiej ochrony może doprowadzić do sytuacji spłaty spadkobierców z majątku spółki lub kapitału zakładowego co czasami jest po prostu niemożliwe. Wtedy mamy do czynieniu z paraliżem Firmy.

Zachęcamy do kontaktu w celu omówienia sytuacji w Państwa spółce i doradzenia najlepszego rozwiązania!

Piotr Adamkiewicz

Zadzwoń